Działanie

Nasza Benedyktynka "Od siedmiu boleści" została przebadana przez Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich. Instytut ten w wydanej przez siebie opinii potwierdza i uzasadnia wymienione powyżej działanie naszego produktu. Za zgodą tegoż Instytutu zamieszczamy fragmenty tej opinii.

INSTYTUT ROŚLIN I PRZETWORÓW ZIELARSKICH

Jednym z najważniejszych procesów życiowych w organizmie człowieka, zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie jest trawienie. Jest to złożony proces enzymatycznego przekształcenia wielkocząsteczkowych związków chemicznych w prostsze, w celu ich wchłonięcia i przyswojenia przez organizm. Odbywa się w układzie pokarmowym w skład, którego wchodzą gruczoły trawienne oraz przewód pokarmowy. Proces ten pozwala uzyskiwać niezbędne do życia składniki (aminokwasy, białka, tłuszcze, witaminy oraz makro i mikroelementy) ze spożywanych pokarmów poprzez rozkład enzymatyczny. Wszelkie zaburzenia ze strony układu pokarmowego prowadzą do niestrawności -dyspepsji. Samo pojęcie dyspepsji utworzone zostało od greckich stów "dys" - złe i "pepsis" - trawienie.

Na niestrawność - tak określa się zespół objawów, do których zalicza się ból lub dyskomfort brzucha oraz inne dolegliwości, takie jak odbijania, zgaga, nudności, wymioty, uczucie pełności w nadbrzuszu, uczucie wczesnej sytości występujące już po zjedzeniu niewielkiej ilości posiłku a czasem przelewania w jamie brzusznej - cierpi z różną częstotliwością blisko połowa Polaków (49 proc.). Na dolegliwości żołądkowe najczęściej uskarżają się osoby starsze. Starzenie się organizmu w naturalny sposób obniża jego wydolność, co powoduje zwiększone kłopoty z trawieniem. Wśród osób do 29 roku życia niestrawność miewa 39 proc. badanych, w wieku od 30 do 59 lat- około 51 proc., powyżej 60 lat – 59 proc. Niestrawność pojawia się u 20% do 40% ludzi, którzy mieszkają w dużych kompleksach miejskich.

Niestrawność może występować stale lub nawracać. Dolegliwości z nią związane, a szczególnie ból mogą być zlokalizowane w jednym miejscu lub rozlane. Ból może promieniować do pleców lub za mostek. Objawy pojawiają się najczęściej w trzy godziny po posiłku pod postacią niestrawności lub uczucia głodu.

Oprócz bólu, niestrawności towarzyszyć mogą wzdęcia. Przyczyną bolesnych wzdęć jest nadmierne nagromadzenie się gazów w żołądku i jelitach.

Nie zawsze potrafimy dostosować nasze nawyki żywieniowe i dietę do potrzeb naszego organizmu i przez to uniknąć bolesnych i nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Bardzo pomocna może być tutaj wielowiekowa tradycja wspomagania funkcji organizmu ziołami, opracowana przez zakon Benedyktynów.

We wczesnym chrześcijaństwie ziołami i leczeniem zajęli się mnisi. Pierwszym zakonem byli Benedyktyni, zakon założony w 529 roku przez św. Benedykta z Nursji najpierw we Włoszech, a następnie w całej Europie. W Polsce pierwsze klasztory Benedyktynów zostały założone w XI wieku w Mogilnie, w Tyńcu koło Krakowa, w Łęczycy, w Trzemesznie i w Lubiniu.
Benedyktyni przywieźli na ziemie polskie wiele roślin przedtem tu nieznanych. Zakon znany jest z wielowiekowej tradycji zielarstwa i ziołolecznictwa, która opiera się na długoletnim doświadczeniu zakonników w uprawie i stosowaniu ziół.

Zaproponowany przez benedyktynów lubińskich skład produktu opiera się na mieszaninie tradycyjnych surowców zielarskich znanych ze swego dobroczynnego wpływu na procesy trawienia i cały układ pokarmowy.

Niezwykle istotny w procesie trawienia jest odpowiednio wysoki poziom soków trawiennych i żółci. Dla prawidłowego rozkładu złożonych składników pokarmowych zawartych w spożywanym pokarmie musi być dostarczony przez organizm odpowiedni poziom soków trawiennych. Przy niedoborach mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego związane z zaleganiem niestrawionych resztek pokarmowych. W takiej sytuacji mogą być pomocne zioła, które zwiększają wydzielanie żółci, działają żółciotwórczo i żółciopędnie bądź wpływają rozkurczająco na drogi żółciowe.

Podobnie dobroczynny wpływ mogą mieć surowce zielarskie zwiększające wydzielanie soków żołądkowych i pobudzające czy poprawiające trawienie. Z drugiej strony częstą dolegliwością ze strony układu pokarmowego są wzdęcia, bolesne zbieranie się gazów oraz równie bolesne skurcze ścian jelit. W takich sytuacjach ulgę mogą przynieść zioła działające wiatropędnie oraz rozkurczowo bądź też zapobiegające wzdęciom i skurczom jelit.
Często zaburzeniom trawienia towarzyszy biegunka, szczególnie uciążliwa i dyskomfortowa u osób prowadzących aktywny tryb życia, znanych jest wiele roślin tradycyjnie stosowanych w takich sytuacjach...

Biorąc pod uwagę dostępne informacje na temat składu i działania surowców roślinnych obecnych w preparacie można uznać, że wprowadzenie go na rynek, znajduje uzasadnienie, wobec coraz częściej spotykanych niedomagań ze strony układu pokarmowego wywołanych nieprawidłowym stylem życia, złą dietą, stresem, spożywaniem alkoholu i innymi czynnikami.
Przegląd wybranych i dostępnych wyników badań farmakologicznych, klinicznych oraz analiza profilu bezpieczeństwa pozwala na stwierdzenie, że BENEDYKTYNKA OD SIEDMIU BOLEŚCI wnosi istotne korzyści dla zdrowia konsumenta i wpływa na poprawę ogólnego jego dobrostanu, jak również stanowi uzupełnienie diety w niezbędne substancje czynne występujące w surowcach roślinnych.

Kontakt

Bene Sp. z o.o.
64-010 LUBIŃ, 
ul. Mickiewicza 6
benedyktynka@poczta.fm

tel.: +48 575 629 945
(pon.-pt. w godz. 7.00-11.00 i 11.30-15.00)
kom. +48 516 155 697
NR. RACH: 60 1090 1258 0000 0001 2132 2965
SWIFT: WBKPPLPPL
PL 60 1090 1258 0000 0001 2132 2965